خواص بر کنار شده


✌ خواص بر کنار شده
🐟 گفته شده :”رهبری ؛ بعضی ها (خواص ) را برای جلوگیری از بدتر شدن و تبدیل نشدن به دشمن حفظ کرد .
و رهبر و امام جامعه ، سیاستش بر حفظ نیروها (خواص ) در داخل نظام است هر چند که بعضی ها به شدت ( با نظام و انقلاب ) زاویه دارند اما حفظ آنها بهتر از تردشان است”.
🐝 می گوییم ، بعضی خواص در میدان سیاست و در جبهه با دشمن رفوضه شده اند و اینها خاصیت دشمن شدن را ملکه ذهن و در درون نهفته دارند ، و با عملکرد و تفکرشان در دوران سیاست مداری به اثبات رسانده اند .
🐊 اما خواص جامعه با عوام جامعه فرق اساسی دارند امام علی ( ع ) می فرمایند : ” خواص بار و هزینه و درخواستشان از حکومت بیشتر و در موقع از خودگذشتگی و فداکاری و بخشش در تنگناها و سختی ها و جنگ با دشمن کمتر هزینه می کنند .
🐢 اما عوام نیازهاشان و بارشان و درخواستشان از حکومت کمتر از خواص است و در پشتیبانی از حکومت در روز مبادا در سختی ها و گرفتاری ها و جنگ ها بیشتر از خواص است در صورتی که خواص در ناز و نعمت و رفاه زندگی می گذرانند ، عوام در سختی و نداری و بدبختی زندگی می کنند .
🐤 خواص در حکومت و قدرت بعد از کناره گیری ، شیرینی ان دوران را به این سادگی فراموش نمی کنند و بعضا در آن دوران به جایگاهی بالاتر از آن می اندیشیدند و زیاد از حد در فکر چاره اندیشی بودند تا روزی آرزوهاشان برآورده شود و به آن آرزوی دور و دراز نفسانی و شاید محال برسند ، آن تفکر در ذهنشان پرورش یافته و خود را در آن جایگاه ذهنی دائما غوطه ور و ان را تابلوی آمال و آرزویشان قرار داده اند .
🐺 آنها (خواص بدسابقه و نابکار و بد عملکرد ) تا وقتی از این جایگاه ذهنی قدرت طلبی ناامید و طرد و منزوی نشوند هر چه بیشتر در قدرت باقی بمانند در کمین رسیدن به قدرت امیدوارتر و به این سادگی هوای غرور از سرشان بیرون نمی رود در انتظار زمانی هستند که اب گل آلود و زمان بر وفق مرادشان شود .
🐆 هر چند به ظاهر مطیع قدرت داران فعلیند اما سر در آخور زمان و حفظ قدرت و شخصیت خودند خیلی بفکر سر و سامان دادن اوضاع نیستند تا اوضاع آشفته و خراب بر وفق مراد آنها شود و به خیال باطل خود سوار بر مرکب قدرت در این بازار آشفتگی و فتنه شوند غافل از اینکه فتنه چشم طمع آنها را کور خواهد کرد .
🐻 اگر اینها با انقلاب و جمهوری اسلامی بشدت زاویه دارند بظاهر می شود گفت حفظ می شوند اما در باطن حفظ اینها محال است .
اما بنظر می رسد برای جایگزینی جوانان در مسئولیت ها بهتر است صندلی ها را از اینها گرفت و از حکومت برای جلب و جذب و اعتماد مردم آنها را کنار زد تا شایر فکرشان از این خیالات پاک شود و درس عبرتی باشد برای قدرت دارانی که بر این طریق سیر می کنند تا نخواهند در دریای قدرت شناور و غرق شوند که نجات آنها کار غیر ممکن است .
سر چشمه توان گرفتن به بیل
چو پر شد نتوان گرفتن به پیل
حسن رحیمی منجزی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *